Can anyone help me with the math please??

Elle

Well-known member
May 16, 2007
61
Northern NY
#1
So I can go to walmart and get 174 oz of 6% bleach for $2.36 or I can go to a place that just started selling liquid chlorine for $4.05/gal of 12%.
I never was very good at math and my dh is unavailable today. So can anyone tell me which is the better bargain?

I'm getting ready to head out b/c I need more bleach.

Thanks
 

chrisexv6

Well-known member
Feb 8, 2008
340
Milford, CT
#2
$2.36/174 oz = $0.014/oz * 128 oz in a gallon = $1.74/gallon of 6%.

Figure 2 gallons of 6% = 1 gallon of 12 %, so 2*$1.74 = $3.44 for 2 gallons of 6%.

6% is more economical in this equation, but requires 2 bottles to equal the 1 bottle of 12%. Up to you if its worth the 61 cents/gallon savings.
 

AnnaK

TFP Expert
Platinum Supporter
LifeTime Supporter
Jul 15, 2007
1,138
Eastern Pennsylvania
#4
That's why we use the liquid chlorine from the pool store. Convenience. Fewer empties to dispose of, fewer full bottles to store, and while the effective concentration of the liquid chlorine is nearer 10% than 12%, you do use a little less. Overall, it comes out more economical for us, especially since the pool store is much closer than the nearest X-Mart.

I buy the 3 gallon refillable carboy at the pool store and syphon it with a squeeze bulb gasoline syphon into a Clorox bottle. The carboy stays in the garage, the bottle is near the pool.
 

JohnT

Admin
Mod Squad
TFP Expert
Apr 4, 2007
9,466
SW Indiana
#5
Just make sure that the 12% hasn't been sitting in bad conditions, as the higher concentration is more subject to degradation than the 6%.
 

Shelley N

Well-known member
May 1, 2007
199
Denver, Colorado
#6
I have been trying to get chlorine at pool stores or wherever for years here in Denver. They just don't sell it anywhere. I've heard everything from it being illegal to sell in colorado, to "what would you want that for" from pool stores. I'm thinking the demand just isn't there in this neck of the woods.
 

chrisexv6

Well-known member
Feb 8, 2008
340
Milford, CT
#7
I just noticed one of the pool stores around here is running a special on the Carboys......5 ga of 12.5% for 19.99 (actually 13.99+6.00 deposit). Problem being they are 11 miles from my house.

Effectively its 10 ga of 6%, for 14.00....or 1.40/gallon. Wally world (only 1 mile from my house) has 6% for 1.67/gallon. Can you believe the 2.70 I would save is offset by the fact it would take me almost 1 gallon of gas to the pool store and back? I do think the convenience of the refillable bottle is nice, but I figure once I get the liquidator in, Ill be able to fill it with 8 gallons of 6% and go a long time before needing to do the bottle thing, so its not so bad.

Pool store also has "econo shock" which is 6%, on sale for 99 cents/gallon. I just dont know if there are any other ingredients that I dont want.

-Chris
 

Titanium

LifeTime Supporter
Jun 26, 2007
441
SF Bay Area
#8
Chris,

The "econo shock" is almost certainly stabilized chlorine, which is going to contain cyanuric acid (CYA). Depending on your existing CYA levels, you probably don't want to be unintentionally adding any more CYA to your pool.

Titanium
 

chrisexv6

Well-known member
Feb 8, 2008
340
Milford, CT
#9
Titanium said:
Chris,

The "econo shock" is almost certainly stabilized chlorine, which is going to contain cyanuric acid (CYA). Depending on your existing CYA levels, you probably don't want to be unintentionally adding any more CYA to your pool.

Titanium
Yeah I figured as much....I actually could use a little CYA, but Id rather add straight CYA and stick with bleach. Liquidator on the way!!! Cant wait for that, my bleach life will be a lot easier!